Panasonic Electronic Components ECE-A1HKKR47
ECE-A1HKKR47 picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1HKKR47
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1HKKR47.pdf
Availability of ECE-A1HKKR47
QUANTITY
ECE-A1HKKR47 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1HKKR47
Internal Part NumberEIS-ECE-A1HKKR47
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKK
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5mA
Impedance-
Lead Spacing0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1HKKR47
Related LinksECE-A1, ECE-A1HKKR47 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1HKKR47 Details Description
Related parts for ECE-A1HKKR47
CONN HEADER 48POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
GUIDE STUDENT SMART SENSORS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 64.9 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 9UF 10% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
08 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
FUSEHOLDER ATC 30A W/ COVER - #1 datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 350 V datasheet.pdf