Panasonic Electronic Components ECE-A1HKS2R2B
ECE-A1HKS2R2B picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1HKS2R2B
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1HKS2R2B.pdf
Availability of ECE-A1HKS2R2B
QUANTITY
ECE-A1HKS2R2B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1HKS2R2B
Internal Part NumberEIS-ECE-A1HKS2R2B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1HKS2R2B
Related LinksECE-A1, ECE-A1HKS2R2B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1HKS2R2B Details Description
Related parts for ECE-A1HKS2R2B
RES SMD 35.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM DO204AL datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 796K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X5R 1206 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 3KV RADIAL datasheet.pdf