Panasonic Electronic Components ECE-A1HKSR47I
ECE-A1HKSR47I picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1HKSR47I
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1HKSR47I.pdf
Availability of ECE-A1HKSR47I
QUANTITY
ECE-A1HKSR47I Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1HKSR47I
Internal Part NumberEIS-ECE-A1HKSR47I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAlum Cap Disc Notice 16/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1HKSR47I
Related LinksECE-A1, ECE-A1HKSR47I Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1HKSR47I Details Description
Related parts for ECE-A1HKSR47I
FLEX CABLE - AFF18G/AF18/AFE18T datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-75V +/-15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 10V 40W datasheet.pdf