| Internal Part Number | EIS-ECE-A1HN010UB | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Lytics Devices 03/Jul/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Series | SU | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Capacitance | 1µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 50V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Type | Bi-Polar | |
| Applications | - | |
| Ripple Current | 10mA | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) | |