Panasonic Electronic Components ECE-A1VKS3R3B
ECE-A1VKS3R3B picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1VKS3R3B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1VKS3R3B.pdf
Availability of ECE-A1VKS3R3B
QUANTITY
ECE-A1VKS3R3B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1VKS3R3B
Internal Part NumberEIS-ECE-A1VKS3R3B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1VKS3R3B
Related LinksECE-A1, ECE-A1VKS3R3B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1VKS3R3B Details Description
Related parts for ECE-A1VKS3R3B
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 800 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 24V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH MEM 32-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.1A 47 MOHM SMD datasheet.pdf