Panasonic Electronic Components ECE-A1VKS3R3I
ECE-A1VKS3R3I picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1VKS3R3I
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1VKS3R3I.pdf
Availability of ECE-A1VKS3R3I
QUANTITY
ECE-A1VKS3R3I Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1VKS3R3I
Internal Part NumberEIS-ECE-A1VKS3R3I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1VKS3R3I
Related LinksECE-A1, ECE-A1VKS3R3I Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1VKS3R3I Details Description
Related parts for ECE-A1VKS3R3I
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SC88 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 20POS W/STR GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 6SO datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 25UH SMD datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 20P 100MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf