Panasonic Electronic Components ECE-P1HA563HA
ECE-P1HA563HA picture photo
Mfg. Part Number
ECE-P1HA563HA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 56000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
ECE-P1HA563HA.pdf
Availability of ECE-P1HA563HA
QUANTITY
ECE-P1HA563HA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-P1HA563HA
Internal Part NumberEIS-ECE-P1HA563HA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE-x2H, ECO-S2H, ECE-P Series 14/Aug/2009
Standard Package28
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-HA
PackagingBulk
Capacitance56000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.79A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)3.622" (92.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-P1HA563HA
Related LinksECE-P1, ECE-P1HA563HA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-P1HA563HA Details Description
Related parts for ECE-P1HA563HA
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PWM 7DDPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 26POS datasheet.pdf
MICRO 15C S 30" WHT FLOAT datasheet.pdf