Panasonic Electronic Components ECE-P1HP683HA
ECE-P1HP683HA picture photo
Mfg. Part Number
ECE-P1HP683HA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
ECE-P1HP683HA.pdf
Availability of ECE-P1HP683HA
QUANTITY
ECE-P1HP683HA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-P1HP683HA
Internal Part NumberEIS-ECE-P1HP683HA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE-x2H, ECO-S2H, ECE-P Series 14/Aug/2009
Standard Package28
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-UP
PackagingBulk
Capacitance68000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)11 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13.17A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)3.622" (92.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-P1HP683HA
Related LinksECE-P1, ECE-P1HP683HA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-P1HP683HA Details Description
Related parts for ECE-P1HP683HA
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 9POS BK datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 16DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 14SSOP datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 280UM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
BOARD DAC LTC2604 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 200POS 0.8MM SMD datasheet.pdf