Panasonic Electronic Components ECE-P1KP273HA
ECE-P1KP273HA picture photo
Mfg. Part Number
ECE-P1KP273HA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
ECE-P1KP273HA.pdf
Availability of ECE-P1KP273HA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-P1KP273HA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-P1KP273HA
Internal Part NumberEIS-ECE-P1KP273HA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE-x2H, ECO-S2H, ECE-P Series 14/Aug/2009
Standard Package28
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-UP
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.33A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)3.150" (80.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-P1KP273HA
Related LinksECE-P1, ECE-P1KP273HA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-P1KP273HA Details Description
Related parts for ECE-P1KP273HA
CONN CONTACT RECEPT 16-20AWG datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER VCO 24LFCSP datasheet.pdf
IC LASER DRIVER 3.2GBPS SOT560 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
MINITEK UNSHR HDR SMT datasheet.pdf
SENS 300PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 1.97"L X 1.97"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf