Panasonic Electronic Components ECE-P1KP333HA
ECE-P1KP333HA picture photo
Mfg. Part Number
ECE-P1KP333HA
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
ECE-P1KP333HA.pdf
Availability of ECE-P1KP333HA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-P1KP333HA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-P1KP333HA
Internal Part NumberEIS-ECE-P1KP333HA
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-UP
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)14 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13.37A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)3.622" (92.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-P1KP333HA
Related LinksECE-P1, ECE-P1KP333HA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-P1KP333HA Details Description
Related parts for ECE-P1KP333HA
RES SMD 52.3 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO204AL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTACT SKT 14-16 AWG SLVR CRIMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS INLINE SKT datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf