Panasonic Electronic Components ECE-P2EA472HX
ECE-P2EA472HX picture photo
Mfg. Part Number
ECE-P2EA472HX
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
ECE-P2EA472HX.pdf
Availability of ECE-P2EA472HX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-P2EA472HX Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-P2EA472HX
Internal Part NumberEIS-ECE-P2EA472HX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE-x2H, ECO-S2H, ECE-P Series 14/Aug/2009
Standard Package28
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-HA
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)46 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.93A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)3.622" (92.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-P2EA472HX
Related LinksECE-P2, ECE-P2EA472HX Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-P2EA472HX Details Description
Related parts for ECE-P2EA472HX
IC COMP ULTLOPWR W/REF DUAL8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A TO262-3-1 datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V 10% BP 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
CABLE 18COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf