Panasonic Electronic Components ECE-P2EA472HX
ECE-P2EA472HX picture photo
Mfg. Part Number
ECE-P2EA472HX
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
ECE-P2EA472HX.pdf
Availability of ECE-P2EA472HX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-P2EA472HX Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-P2EA472HX
Internal Part NumberEIS-ECE-P2EA472HX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE-x2H, ECO-S2H, ECE-P Series 14/Aug/2009
Standard Package28
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-HA
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)46 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.93A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)3.622" (92.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-P2EA472HX
Related LinksECE-P2, ECE-P2EA472HX Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-P2EA472HX Details Description
Related parts for ECE-P2EA472HX
CONN HEADER 3POS 3MM RT ANG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf