Panasonic Electronic Components ECE-P2EP332HX
ECE-P2EP332HX picture photo
Mfg. Part Number
ECE-P2EP332HX
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
ECE-P2EP332HX.pdf
Availability of ECE-P2EP332HX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-P2EP332HX Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-P2EP332HX
Internal Part NumberEIS-ECE-P2EP332HX
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-UP
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.22A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-P2EP332HX
Related LinksECE-P2, ECE-P2EP332HX Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-P2EP332HX Details Description
Related parts for ECE-P2EP332HX
MOD PWR IN/OUT/SW SLD 2.5MM PNL datasheet.pdf
CONN HEADER 10PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 110K OHM 0404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RECHARGEABLE BATT MODULE 12VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 12.6 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf