Panasonic Electronic Components ECE-P2WA102HA
ECE-P2WA102HA picture photo
Mfg. Part Number
ECE-P2WA102HA
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
ECE-P2WA102HA.pdf
Availability of ECE-P2WA102HA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-P2WA102HA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-P2WA102HA
Internal Part NumberEIS-ECE-P2WA102HA
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-HA
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)172 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.74A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)2.480" (63.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-P2WA102HA
Related LinksECE-P2, ECE-P2WA102HA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-P2WA102HA Details Description
Related parts for ECE-P2WA102HA
IC MCU 8BIT ROMLESS 64QFP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 27MH .8A HORZ datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.4KV 4000A DO200AE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.25A SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TOGGLE GUARD FOR 8350 SERIES datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf