Panasonic Electronic Components ECE-P2WP102HA
ECE-P2WP102HA picture photo
Mfg. Part Number
ECE-P2WP102HA
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
ECE-P2WP102HA.pdf
Availability of ECE-P2WP102HA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-P2WP102HA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-P2WP102HA
Internal Part NumberEIS-ECE-P2WP102HA
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-UP
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)216 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.96A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)2.480" (63.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-P2WP102HA
Related LinksECE-P2, ECE-P2WP102HA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-P2WP102HA Details Description
Related parts for ECE-P2WP102HA
IC ENCODER 9 LINE SMPLX 16-SOIC datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 288-FCBGA datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.3A TSOT23-6 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR64H/AE64G/HPL64H datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.15W SOT563 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V CH 0402 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf