Panasonic Electronic Components ECE-P2WP152HX
ECE-P2WP152HX picture photo
Mfg. Part Number
ECE-P2WP152HX
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
ECE-P2WP152HX.pdf
Availability of ECE-P2WP152HX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-P2WP152HX Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-P2WP152HX
Internal Part NumberEIS-ECE-P2WP152HX
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-UP
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)144 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.15A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)3.150" (80.00mm)