Panasonic Electronic Components ECE-T1KA103FA
ECE-T1KA103FA picture photo
Mfg. Part Number
ECE-T1KA103FA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
ECE-T1KA103FA.pdf
Availability of ECE-T1KA103FA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-T1KA103FA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-T1KA103FA
Internal Part NumberEIS-ECE-T1KA103FA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-HA
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)33 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.73A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.480" (63.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-T1KA103FA
Related LinksECE-T1, ECE-T1KA103FA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-T1KA103FA Details Description
Related parts for ECE-T1KA103FA
IC REGISTER STATIC 64BIT 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
ANT WIRELESS VHF 152-156MHZ 100W datasheet.pdf
RES SMD 96.5K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf