Panasonic Electronic Components ECE-T1VP393EA
ECE-T1VP393EA picture photo
Mfg. Part Number
ECE-T1VP393EA
Brief Description
CAP ALUM 39000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
ECE-T1VP393EA.pdf
Availability of ECE-T1VP393EA
QUANTITY
ECE-T1VP393EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-T1VP393EA
Internal Part NumberEIS-ECE-T1VP393EA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-UP
PackagingBulk
Capacitance39000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.94A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.480" (63.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-T1VP393EA
Related LinksECE-T1, ECE-T1VP393EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-T1VP393EA Details Description
Related parts for ECE-T1VP393EA
CONN HEADER 7POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
OSC VCXO 64.125MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 2K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf