Panasonic Electronic Components ECE-V1CA331UP
ECE-V1CA331UP picture photo
Mfg. Part Number
ECE-V1CA331UP
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
ECE-V1CA331UP.pdf
Availability of ECE-V1CA331UP
QUANTITY
ECE-V1CA331UP Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-V1CA331UP
Internal Part NumberEIS-ECE-V1CA331UP
Standard Package500
SeriesVS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-V1CA331UP
Related LinksECE-V1, ECE-V1CA331UP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-V1CA331UP Details Description
Related parts for ECE-V1CA331UP
IC CURRENT MONITOR 1.5% 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 2008 datasheet.pdf