Panasonic Electronic Components ECE-V1HA3R3SR
ECE-V1HA3R3SR picture photo
Mfg. Part Number
ECE-V1HA3R3SR
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
ECE-V1HA3R3SR.pdf
Availability of ECE-V1HA3R3SR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-V1HA3R3SR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-V1HA3R3SR
Internal Part NumberEIS-ECE-V1HA3R3SR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-V1HA3R3SR
Related LinksECE-V1, ECE-V1HA3R3SR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-V1HA3R3SR Details Description
Related parts for ECE-V1HA3R3SR
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
RES 94.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
GDT 250V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 4X24 datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 10"X7" RED/WHT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf