Panasonic Electronic Components ECE-V1VA331P
ECE-V1VA331P picture photo
Mfg. Part Number
ECE-V1VA331P
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
ECE-V1VA331P.pdf
Availability of ECE-V1VA331P
QUANTITY
ECE-V1VA331P Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-V1VA331P
Internal Part NumberEIS-ECE-V1VA331P
Standard Package500
SeriesVS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-V1VA331P
Related LinksECE-V1, ECE-V1VA331P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-V1VA331P Details Description
Related parts for ECE-V1VA331P
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 158 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 2.88K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 5W T18 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 8POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 20POS datasheet.pdf