Panasonic Electronic Components ECE-V2AA330P
ECE-V2AA330P picture photo
Mfg. Part Number
ECE-V2AA330P
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
ECE-V2AA330P.pdf
Availability of ECE-V2AA330P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-V2AA330P Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-V2AA330P
Internal Part NumberEIS-ECE-V2AA330P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-V2AA330P
Related LinksECE-V2, ECE-V2AA330P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-V2AA330P Details Description
Related parts for ECE-V2AA330P
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 4UDFN datasheet.pdf
FUSE 250A 240V BRITISH datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 48POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE D 18POS datasheet.pdf
25+25 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 360MA 160 MOHM datasheet.pdf