XP Power ECE20US24
ECE20US24 picture photo
Mfg. Part Number
ECE20US24
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 20W
Datasheet Download
ECE20US24.pdf
Availability of ECE20US24
QUANTITY
ECE20US24 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE20US24
Internal Part NumberEIS-ECE20US24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsECE(20 - 40) Series TUV Certificate
ECE(20 - 40) Series UL Certificate
ECE(20 - 40) Series CB Report
Video FileECE 5 to 60 Watts Encapsulated PCB & Chassis
RoHS InformationECE(20 - 40) Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesECE
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts)20W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesOVP, SCP
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Efficiency82%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.06" L x 1.07" W x 0.91" H (52.4mm x 27.2mm x 23.0mm)
Power (Watts) - Max20W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCSA, cUL, EN, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE20US24
Related LinksECE2, ECE20US24 Datasheet, XP Power Distributor
ECE20US24 Details Description
Related parts for ECE20US24
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 340MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TEST KIT CBL MTRJ TO MTRJ 50/125 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IE-GIGA-MINIMC MODULE, TX/SSLX-S datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 3" BK datasheet.pdf