XP Power ECE60US48
ECE60US48 picture photo
Mfg. Part Number
ECE60US48
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 60W
Datasheet Download
ECE60US48.pdf
Availability of ECE60US48
QUANTITY
ECE60US48 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE60US48
Internal Part NumberEIS-ECE60US48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsECE60 Series CB Report
ECE60 Series UL Certificate
ECE60 Series TUV Certificate
RoHS InformationECE60 Series Declaration of Conformity
Featured ProductECE60 Series Encapsulated 60 Watt AC-DC Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesECE60
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)60W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Efficiency86%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension3.60" L x 1.50" W x 1.10" H (91.4mm x 38.1mm x 28.0mm)
Power (Watts) - Max60W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE60US48
Related LinksECE6, ECE60US48 Datasheet, XP Power Distributor
ECE60US48 Details Description
Related parts for ECE60US48
THERMISTOR NTC 33K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1KV NP0 2225 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 5A TO263-7 datasheet.pdf
SENSOR TEMP SENSORPATH 8VSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 139VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf