Panasonic Electronic Components ECG-C0KB8R2R
ECG-C0KB8R2R picture photo
Mfg. Part Number
ECG-C0KB8R2R
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 8.2UF 20% 8V SMD
Datasheet Download
ECG-C0KB8R2R.pdf
Availability of ECG-C0KB8R2R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECG-C0KB8R2R Order Process
Ship out your order
Specifications of ECG-C0KB8R2R
Internal Part NumberEIS-ECG-C0KB8R2R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECG-C Series 17/May/2007
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap CB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating8V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1A
Impedance140 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.311" L x 0.209" W (7.90mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.130" (3.30mm)
Surface Mount Land Size0.311" L x 0.209" W (7.90mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECG-C0KB8R2R
Related LinksECG-C0, ECG-C0KB8R2R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECG-C0KB8R2R Details Description
Related parts for ECG-C0KB8R2R
IC PMU PROGR MULTIFUNCTION 40LLP datasheet.pdf
TRACKBALL 1" USB BLK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
GLOVES LARGE 1PAIR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf