Panasonic Electronic Components ECH-A18605JX
ECH-A18605JX picture photo
Mfg. Part Number
ECH-A18605JX
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6UF 5% 180VAC RADIAL
Datasheet Download
ECH-A18605JX.pdf
Availability of ECH-A18605JX
QUANTITY
ECH-A18605JX Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-A18605JX
Internal Part NumberEIS-ECH-A18605JX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECH-AX Series 30/Jan/2012
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECHAX
PackagingBulk
Capacitance6µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC180V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.457" L x 0.650" W (37.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.279" (32.50mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-A18605JX
Related LinksECH-A1, ECH-A18605JX Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-A18605JX Details Description
Related parts for ECH-A18605JX
PHOTOCELL 10K-200K OHM 4.20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V 10% BX 1825 datasheet.pdf
RES 115K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
20 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf