Panasonic Electronic Components ECH-S1121JZ
ECH-S1121JZ picture photo
Mfg. Part Number
ECH-S1121JZ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 120PF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECH-S1121JZ.pdf
Availability of ECH-S1121JZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECH-S1121JZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-S1121JZ
Internal Part NumberEIS-ECH-S1121JZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-(B,P,M,F,K),ECH-S 18/June/2008
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECHS
PackagingBulk
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" L x 0.158" W (8.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-S1121JZ
Related LinksECH-S, ECH-S1121JZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-S1121JZ Details Description
Related parts for ECH-S1121JZ
IC PLD 8MC 10NS 28PLCC datasheet.pdf
IC Z8 ENCORE MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 15A 24V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 20POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf