Panasonic Electronic Components ECH-S1183JZ
ECH-S1183JZ picture photo
Mfg. Part Number
ECH-S1183JZ
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
ECH-S1183JZ.pdf
Availability of ECH-S1183JZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECH-S1183JZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-S1183JZ
Internal Part NumberEIS-ECH-S1183JZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-(B,P,M,F,K),ECH-S 18/June/2008
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECHS
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.217" W (12.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.386" (9.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-S1183JZ
Related LinksECH-S, ECH-S1183JZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-S1183JZ Details Description
Related parts for ECH-S1183JZ
CONN HEADER 8POS 1.25MM SMD TIN datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 2.4A TO-220FP datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
DEVELOPMENT SYSTEM MEDIA5200 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 2MSPS 44PQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 27MH 0.8A HORZ datasheet.pdf