Panasonic Electronic Components ECH-S1184JZ
ECH-S1184JZ picture photo
Mfg. Part Number
ECH-S1184JZ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECH-S1184JZ.pdf
Availability of ECH-S1184JZ
QUANTITY
ECH-S1184JZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-S1184JZ
Internal Part NumberEIS-ECH-S1184JZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-(B,P,M,F,K),ECH-S 18/June/2008
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECHS
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.807" L x 0.295" W (20.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.654" (16.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-S1184JZ
Related LinksECH-S, ECH-S1184JZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-S1184JZ Details Description
Related parts for ECH-S1184JZ
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TIMER SS MINI DPDT 10SECONDS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG GREEN 100' datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TERMINATION BLADE - 12 CKT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 100V DO-214AA datasheet.pdf