Panasonic Electronic Components ECH-S1184JZ
ECH-S1184JZ picture photo
Mfg. Part Number
ECH-S1184JZ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECH-S1184JZ.pdf
Availability of ECH-S1184JZ
QUANTITY
ECH-S1184JZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-S1184JZ
Internal Part NumberEIS-ECH-S1184JZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-(B,P,M,F,K),ECH-S 18/June/2008
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECHS
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.807" L x 0.295" W (20.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.654" (16.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-S1184JZ
Related LinksECH-S, ECH-S1184JZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-S1184JZ Details Description
Related parts for ECH-S1184JZ
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN MALE 100POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 115-120V PANEL MT datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf