Panasonic Electronic Components ECH-S1H272GZ
ECH-S1H272GZ picture photo
Mfg. Part Number
ECH-S1H272GZ
Brief Description
CAP FILM 2700PF 2% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECH-S1H272GZ.pdf
Availability of ECH-S1H272GZ
QUANTITY
ECH-S1H272GZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-S1H272GZ
Internal Part NumberEIS-ECH-S1H272GZ
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" L x 0.158" W (8.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.346" (8.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-S1H272GZ
Related LinksECH-S1, ECH-S1H272GZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-S1H272GZ Details Description
Related parts for ECH-S1H272GZ
SW KNOB SQ 3-POS DPDT 125V datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MODULE POWER 35A 1200V BRIDGE datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
MODULE DRMOS HI PERF HF POWER66 datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.44MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
ADAPTER F/M SMA/SSMA 25GHZ datasheet.pdf