Panasonic Electronic Components ECH-S1H273JZ
ECH-S1H273JZ picture photo
Mfg. Part Number
ECH-S1H273JZ
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECH-S1H273JZ.pdf
Availability of ECH-S1H273JZ
QUANTITY
ECH-S1H273JZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-S1H273JZ
Internal Part NumberEIS-ECH-S1H273JZ
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.177" W (12.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.449" (11.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-S1H273JZ
Related LinksECH-S1, ECH-S1H273JZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-S1H273JZ Details Description
Related parts for ECH-S1H273JZ
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 12POS 30AU datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
MICRO-P-TIMER CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf