Panasonic Electronic Components ECH-S1H683GZ
ECH-S1H683GZ picture photo
Mfg. Part Number
ECH-S1H683GZ
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 2% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECH-S1H683GZ.pdf
Availability of ECH-S1H683GZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECH-S1H683GZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-S1H683GZ
Internal Part NumberEIS-ECH-S1H683GZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.197" W (14.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-S1H683GZ
Related LinksECH-S1, ECH-S1H683GZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-S1H683GZ Details Description
Related parts for ECH-S1H683GZ
CAP TANT 3.3UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf