Panasonic Electronic Components ECH-U01273GX5
ECH-U01273GX5 picture photo
Mfg. Part Number
ECH-U01273GX5
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 2% 10VDC 0805
Datasheet Download
ECH-U01273GX5.pdf
Availability of ECH-U01273GX5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECH-U01273GX5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-U01273GX5
Internal Part NumberEIS-ECH-U01273GX5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECH-U(x) Series 26/Apr/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECH-U(X)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC10V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-U01273GX5
Related LinksECH-U0, ECH-U01273GX5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-U01273GX5 Details Description
Related parts for ECH-U01273GX5
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 300A DO200AA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
APC PROPELLER 10X4.7 SLOW FLYER datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 14 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC USB SW CHARGER LI-ION 20WLCSP datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0402 X5R 1レF 6.3V datasheet.pdf