Panasonic Electronic Components ECH-U1123JC9
ECH-U1123JC9 picture photo
Mfg. Part Number
ECH-U1123JC9
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 5% 100VDC 1913
Datasheet Download
ECH-U1123JC9.pdf
Availability of ECH-U1123JC9
QUANTITY
ECH-U1123JC9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-U1123JC9
Internal Part NumberEIS-ECH-U1123JC9
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECH-U(C)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-U1123JC9
Related LinksECH-U1, ECH-U1123JC9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-U1123JC9 Details Description
Related parts for ECH-U1123JC9
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 5PSI datasheet.pdf
RES 412 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 12 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES 47.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SSL RCPT 2POS 3.3MM SOLDER datasheet.pdf
MICRO 100C P 20" RBW JACKS NI datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf