Panasonic Electronic Components ECH-U1273JC9
ECH-U1273JC9 picture photo
Mfg. Part Number
ECH-U1273JC9
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 5% 100VDC 1913
Datasheet Download
ECH-U1273JC9.pdf
Availability of ECH-U1273JC9
QUANTITY
ECH-U1273JC9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-U1273JC9
Internal Part NumberEIS-ECH-U1273JC9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECH-U(C)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-U1273JC9
Related LinksECH-U1, ECH-U1273JC9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-U1273JC9 Details Description
Related parts for ECH-U1273JC9
CAP CER 27PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
2 POS 070 NEW GENERATION datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN 5.08 FPH-12 B100 GN datasheet.pdf
CONN HDR PLUG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf