Panasonic Electronic Components ECH-U1333JC9
ECH-U1333JC9 picture photo
Mfg. Part Number
ECH-U1333JC9
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 100VDC 2416
Datasheet Download
ECH-U1333JC9.pdf
Availability of ECH-U1333JC9
QUANTITY
ECH-U1333JC9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-U1333JC9
Internal Part NumberEIS-ECH-U1333JC9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECH-U(C)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2416 (6041 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-U1333JC9
Related LinksECH-U1, ECH-U1333JC9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-U1333JC9 Details Description
Related parts for ECH-U1333JC9
SSD 64GB SCSI datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 201MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 300A 1210 datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 150MW SOD523 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.3A 90 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH 685MA 480 MOHM datasheet.pdf
RES 10 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf