Panasonic Electronic Components ECH-U1C273GX5
ECH-U1C273GX5 picture photo
Mfg. Part Number
ECH-U1C273GX5
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 2% 16VDC 1206
Datasheet Download
ECH-U1C273GX5.pdf
Availability of ECH-U1C273GX5
QUANTITY
ECH-U1C273GX5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-U1C273GX5
Internal Part NumberEIS-ECH-U1C273GX5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECH-U(X)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC16V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-U1C273GX5
Related LinksECH-U1, ECH-U1C273GX5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-U1C273GX5 Details Description
Related parts for ECH-U1C273GX5
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
FILTER CAP 470PF 1A 50V 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5MM 5-24VDC NPN datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 5K OHM 1610 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf