Panasonic Electronic Components ECH-U1C561JX5
ECH-U1C561JX5 picture photo
Mfg. Part Number
ECH-U1C561JX5
Brief Description
CAP FILM 560PF 5% 16VDC 0603
Datasheet Download
ECH-U1C561JX5.pdf
Availability of ECH-U1C561JX5
QUANTITY
ECH-U1C561JX5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-U1C561JX5
Internal Part NumberEIS-ECH-U1C561JX5
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.033" (0.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-U1C561JX5
Related LinksECH-U1, ECH-U1C561JX5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-U1C561JX5 Details Description
Related parts for ECH-U1C561JX5
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf