Panasonic Electronic Components ECH-U1C563JB5
ECH-U1C563JB5 picture photo
Mfg. Part Number
ECH-U1C563JB5
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 16VDC 1210
Datasheet Download
ECH-U1C563JB5.pdf
Availability of ECH-U1C563JB5
QUANTITY
ECH-U1C563JB5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-U1C563JB5
Internal Part NumberEIS-ECH-U1C563JB5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECH-U(B)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC16V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-U1C563JB5
Related LinksECH-U1, ECH-U1C563JB5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-U1C563JB5 Details Description
Related parts for ECH-U1C563JB5
IC OPAMP JFET 13MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 8.2M OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
BRACKET FOR 2.0" DIA CAP datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20UNF2B 4.5V datasheet.pdf
IC PFC CTLR 150W 90V ESIP datasheet.pdf
CONN STACKER 1MM 10POS DL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 10W datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 261MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf