Panasonic Electronic Components ECH-U1H123GB5
ECH-U1H123GB5 picture photo
Mfg. Part Number
ECH-U1H123GB5
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 2% 50VDC 1210
Datasheet Download
ECH-U1H123GB5.pdf
Availability of ECH-U1H123GB5
QUANTITY
ECH-U1H123GB5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-U1H123GB5
Internal Part NumberEIS-ECH-U1H123GB5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECH-U(B)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-U1H123GB5
Related LinksECH-U1, ECH-U1H123GB5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-U1H123GB5 Details Description
Related parts for ECH-U1H123GB5
RES ADJ 25 OHM 225W 10% LUGS datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.9V SSOP5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
LED T1-3/4 GREEN 565NM VERT ASSY datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
RES 3.32M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf