Panasonic Electronic Components ECH-U1H152GB5
ECH-U1H152GB5 picture photo
Mfg. Part Number
ECH-U1H152GB5
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1500PF 2% 50VDC 0805
Datasheet Download
ECH-U1H152GB5.pdf
Availability of ECH-U1H152GB5
QUANTITY
ECH-U1H152GB5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-U1H152GB5
Internal Part NumberEIS-ECH-U1H152GB5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECH-U(B)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-U1H152GB5
Related LinksECH-U1, ECH-U1H152GB5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-U1H152GB5 Details Description
Related parts for ECH-U1H152GB5
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 170MA DP 8-SMD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 10A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.6A 61 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR TRPL HI SIDE SO20 datasheet.pdf
DURA-FLEX 1.34" BLACK 50' datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 104MHZ 8WSON datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf