Panasonic Electronic Components ECH-U1H392GB5
ECH-U1H392GB5 picture photo
Mfg. Part Number
ECH-U1H392GB5
Brief Description
CAP FILM 3900PF 2% 50VDC 1206
Datasheet Download
ECH-U1H392GB5.pdf
Availability of ECH-U1H392GB5
QUANTITY
ECH-U1H392GB5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-U1H392GB5
Internal Part NumberEIS-ECH-U1H392GB5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECH-U(B)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-U1H392GB5
Related LinksECH-U1, ECH-U1H392GB5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-U1H392GB5 Details Description
Related parts for ECH-U1H392GB5
CONN SPRING 36POS SNGL .197 PCB datasheet.pdf
IC MPU MPC52XX 400MHZ 272BGA datasheet.pdf
TOOL PLUG SMA ANVIL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
PNL MNT RED W/WIRE 12" datasheet.pdf
CONNECTPORT X4H ZB CELL UK PWR datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf