Panasonic Electronic Components ECH-U1H561GX5
ECH-U1H561GX5 picture photo
Mfg. Part Number
ECH-U1H561GX5
Brief Description
CAP FILM 560PF 2% 50VDC 0805
Datasheet Download
ECH-U1H561GX5.pdf
Availability of ECH-U1H561GX5
QUANTITY
ECH-U1H561GX5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-U1H561GX5
Internal Part NumberEIS-ECH-U1H561GX5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECH-U(X)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±2%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-U1H561GX5
Related LinksECH-U1, ECH-U1H561GX5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-U1H561GX5 Details Description
Related parts for ECH-U1H561GX5
OSC XO 66.666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM,ZIPST,MTRJ datasheet.pdf
IC BOOST CONV/CURR MON 16-TQFN datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T3 1/4 GREEN datasheet.pdf
30CKT EBBI 155 TL VERT RECPT datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.2 OHM 1W .05% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf