Panasonic Electronic Components ECH-U1H561JB5
ECH-U1H561JB5 picture photo
Mfg. Part Number
ECH-U1H561JB5
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 560PF 5% 50VDC 0805
Datasheet Download
ECH-U1H561JB5.pdf
Availability of ECH-U1H561JB5
QUANTITY
ECH-U1H561JB5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-U1H561JB5
Internal Part NumberEIS-ECH-U1H561JB5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECH-U(B)
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-U1H561JB5
Related LinksECH-U1, ECH-U1H561JB5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-U1H561JB5 Details Description
Related parts for ECH-U1H561JB5
POLYSWITCH RXE SRS 0.50A 1"MINLD datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 5.08MM datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE LOCKING 4PDT datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 16V T/H datasheet.pdf