Panasonic Electronic Components ECH-U1H561JB5
ECH-U1H561JB5 picture photo
Mfg. Part Number
ECH-U1H561JB5
Brief Description
CAP FILM 560PF 5% 50VDC 0805
Datasheet Download
ECH-U1H561JB5.pdf
Availability of ECH-U1H561JB5
QUANTITY
ECH-U1H561JB5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-U1H561JB5
Internal Part NumberEIS-ECH-U1H561JB5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECH-U(B)
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-U1H561JB5
Related LinksECH-U1, ECH-U1H561JB5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-U1H561JB5 Details Description
Related parts for ECH-U1H561JB5
CONN HEADR BRKWAY .100 23POS STR datasheet.pdf