Panasonic Electronic Components ECH-U1H821JB5
ECH-U1H821JB5 picture photo
Mfg. Part Number
ECH-U1H821JB5
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 820PF 5% 50VDC 0805
Datasheet Download
ECH-U1H821JB5.pdf
Availability of ECH-U1H821JB5
QUANTITY
ECH-U1H821JB5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-U1H821JB5
Internal Part NumberEIS-ECH-U1H821JB5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECH-U(B)
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-U1H821JB5
Related LinksECH-U1, ECH-U1H821JB5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-U1H821JB5 Details Description
Related parts for ECH-U1H821JB5
Connector Quick Connect Tab 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CARD ENGINE 64MB SDRAM 32MBFLASH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADP1650 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16PLCC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 60POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf