Panasonic Electronic Components ECJ-1VB1E103K
ECJ-1VB1E103K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-1VB1E103K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603
Datasheet Download
ECJ-1VB1E103K.pdf
Availability of ECJ-1VB1E103K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECJ-1VB1E103K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-1VB1E103K
Internal Part NumberEIS-ECJ-1VB1E103K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-1VB1E103K
Related LinksECJ-1V, ECJ-1VB1E103K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-1VB1E103K Details Description
Related parts for ECJ-1VB1E103K
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONTROLLER EX II USB CAPACITIVE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK 20-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X6MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR RA SMT NAIL 30AU datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf