Panasonic Electronic Components ECJ-1VB2A331K
ECJ-1VB2A331K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-1VB2A331K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
ECJ-1VB2A331K.pdf
Availability of ECJ-1VB2A331K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECJ-1VB2A331K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-1VB2A331K
Internal Part NumberEIS-ECJ-1VB2A331K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-1VB2A331K
Related LinksECJ-1V, ECJ-1VB2A331K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-1VB2A331K Details Description
Related parts for ECJ-1VB2A331K
FLEX CABLE - AFH07T/AE07/AFH07T datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 4.7K OHM 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
INSULATOR CIRCULAR TO5 0.002" datasheet.pdf
IBUTTON NUMBER SET NINE datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI Micro 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 8A 24V datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 80MHZ 84FBGA datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf