Panasonic Electronic Components ECJ-1VC1H080D
ECJ-1VC1H080D picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-1VC1H080D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
ECJ-1VC1H080D.pdf
Availability of ECJ-1VC1H080D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECJ-1VC1H080D Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-1VC1H080D
Internal Part NumberEIS-ECJ-1VC1H080D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-1VC1H080D
Related LinksECJ-1V, ECJ-1VC1H080D Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-1VC1H080D Details Description
Related parts for ECJ-1VC1H080D
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf